Kadetki ECO UNI Opole zdobyły medal w rozgrywkach wojewódzkich. To duży sukces, ale jednocześnie przepustka do walki o Mistrzostwo Polski. Na ten moment uniwersytecka drużyna znajduje się na szczeblu ćwierćfinałów, podobnie jak 47 innych drużyn.

Prawo gry o mistrzostwo Polski uzyskują po trzy najlepsze zespoły w każdym województwie. To właśnie 48 zespołów wystartuje w zbliżających się turniejach ćwierćfinałowych – pierwszym etapie rozgrywek na szczeblu centralnym o mistrzostwo Polski. W tym celu Polski Związek Piłki Siatkowej podzielił kraj na cztery strefy, po cztery województwa w każdej. Zespoły z Opolszczyzny skojarzone zostały z województwami: dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim.

mapka

Źródło: pzps.pl

Turniejów ćwierćfinałowych będzie osiem – w każdej strefie po dwa. W każdym turnieju zagra po sześć zespołów. ECO UNI Opole – druga drużyna Opolszczyzny, zagra w turnieju wraz z drugim zespołem z województwa śląskiego, a także z drużynami z miejsc 1. i 3. w województwach dolnośląskim i małopolskim. Pozostałe sześć zespołów trafi do turnieju drugiego.

Podział_grup

Źródło: pzps.pl

Zwycięzcą rozgrywek na Dolnym Śląsku i jednocześnie gospodarzem turnieju z udziałem ECO UNI będzie Impel Wrocław, natomiast brązowymi medalistami siatkarki MKS-u Świdnica. Z Małopolski w tym turnieju zagrają: Muszyna Proxima Kraków oraz Poprad Stary Sącz. Z kolei drugie miejsce w województwie śląskim zajął BKS Bielsko-Biała.

Drugi z turniejów zostanie rozegrany w Kędzierzynie-Koźlu, a oprócz MMKS-u weźmie w nim udział MKS Dąbrowa Górnicza, Dwójka Zawiercie, MKS Andrychów oraz AZS AWF Wrocław. Wciąż nie zostało ostatecznie potwierdzone, kto zajmie miejsce przeznaczone dla trzeciej drużyny województwa opolskiego. Brązowe medale wywalczyła druga drużyna MMKS-u Kędzierzyn-Koźle, jednak zgodnie z przepisami PZPS, na szczeblu centralnym każdy klub może być reprezentowany wyłącznie przez jeden zespół w danej kategorii wiekowej. Stąd powstały wakat.

Zespoły z danego turnieju zostaną podzielone na dwie trzyzespołowe grupy. Opolska drużyna zmierzy się w pierwszej fazie turnieju kolejno z Impelem Wrocław oraz z Popradem Stary Sącz. Drugą grupę utworzą zatem  Muszyna Proxima Kraków, BKS Bielsko-Biała i MKS Świdnica. Do drugiej fazy turnieju awansują po dwie najlepsze drużyny z obu grup, grając systemem “każdy z każdym”. Jednak co istotne, zostaje zachowany wynik bezpośredniego meczu drużyn z tej samej grupy. Tym samym w drugim etapie turnieju każda z czterech drużyn rozegra po dwa mecze.

PRZYKŁAD:

Do drugiej fazy turnieju kwalifikują się ECO UNI i Impel Wrocław oraz BKS Bielsko-Biała i Proxima Kraków. Drużyna ECO rozgrywa na tym etapie mecze z BKS-em i Proximą. Do końcowej tabeli zostaje również wpisany wynik rywalizacji z Impelem w pierwszej fazie.

Turnieje ćwierćfinałowe zostaną rozegrane w dniach 9-12 marca

Dwa najlepsze zespoły każdego turnieju uzyskują awans do turniejów półfinałowych (16 drużyn).

Turnieje półfinałowe będą cztery. W każdym z nich znajdą się cztery zespoły. Zarówno skład jak i gospodarze każdego z nich zostaną wyłonieni w drodze losowania. W każdym turnieju znajdą się dwaj zwycięzcy i dwa zespoły z drugich miejsc w turniejach ćwierćfinałowych, a zespoły które grały przeciwko sobie w ćwierćfinałach, nie mogą występować w tym samym półfinale. Gospodarzem turnieju półfinałowego może być wyłącznie zwycięzca ćwierćfinału.

Turnieje półfinałowe rozgrywane będą systemem “każdy z każdym”. Awans do finału uzyskają po dwa najlepsze zespoły (8 drużyn).

Termin turniejów półfinałowych to 5-7 maja.

Drużyny biorące udział w turnieju finałowym Mistrzostw Polski zostaną podzielone na dwie czterozespołowe grupy. W każdej z grup rozgrywki toczyć się będą systemem “każdy z każdym”. Następnie zespoły z czwartych miejsc rozgrywają mecz o miejsca 7-8, zespoły z trzecich miejsc o pozycje 5-6. Natomiast dwa najlepsze zespoły z każdej grupy będą walczyć w półfinałach. Przegrani meczów półfinałowych zagrają o brązowy medal Mistrzostw Polski, z kolei zwycięzcy będą rywalizować o tytuł.

Turniej finałowy odbędzie się w dniach 24-28 maja.

Opracował: Marek Świerczyński