Za nami dwanaście miesięcy siatkarskich emocji, które trudno opisać w kilku zdaniach. Podjęliśmy jednak taką próbę. Przedstawiamy siatkarski alfabet UNI Opole, podsumowujący miniony rok, ale też zachęcamy do własnej interpretacji poszczególnych liter alfabetu.

A jak Akademickie Mistrzostwa Polski – zaczynamy od prawdopodobnie największego sukcesu ostatnich miesięcy. Jak mówią – zdobyć szczyt jest trudno, ale jeszcze trudniej się na nim utrzymać. Siatkarkom UNI się udało i drugi rok z rzędu na akademickiej arenie nie miały sobie równych…

B jak Blok – jeden z najefektowniejszych, ale i najbardziej „kapryśny” element siatkarskiej sztuki, który jednak w przypadku UNI jest całkiem solidną bronią. W tym sezonie nasza drużyna w tym elemencie zdobyła ponad 160 punktów, co daje średnią w granicach 2,8 punktu na set. Na tle ligowej stawki UNI plasuje się – a jakże – na trzecim miejscu, za Jokerem i Solną.

C jak Czas – bardzo ważny element taktyczny podczas każdego siatkarskiego starcia – wiadomo. O czasie jednak należy tu powiedzieć także w innym kontekście. Za nami 12 miesięcy roku 2019, jednak przerwa w rozgrywkach ligowych, w naszym przypadku trwała ponad pół roku – od 24 marca do 28 września. Brakowało Wam w tym okresie siatkarskich emocji, prawda?

D jak Drużyna – moglibyśmy tu wymieniać wszystkie zawodniczki indywidualnie, omawiać każdą boiskową pozycję… tylko po co, skoro nie od dziś wiadomo, że siła drużyny to coś więcej niż siła potencjałów poszczególnych zawodniczek. I o to chodzi – siłą UNI jest team, dlatego tej rubryki w podsumowaniu nie mogło zabraknąć.

E jak Efstathopoulos Akis – to już niemal półtora roku, odkąd jest w sztabie UNI, a my nadal nie potrafimy poprawnie wymówić tego nazwiska. A tak całkiem poważnie – bardzo ważny członek naszej siatkarskiej rodziny, po prostu.

F jak Five – czyli oczywiście angielskie „pięć”. Liczba szczególnie ważna zwłaszcza w pierwszym półroczu. Po pierwsze z uwagi na szczególne „umiłowanie” piątych setów przez naszą drużynę, ale również ze względu na zakończenie ubiegłego sezonu – właśnie na miejscu piątym.

G jak Garść statystyk – wszyscy fani siatkówki przyzwyczajeni są do tego, że sezon ligowy to końcówka jednego i początek kolejnego roku. A jak wyglądały nasze występy nie w sezonie a w roku 2019? Na ligowych parkietach walczyliśmy 29 razy. Zaczęło się od dwóch porażek, łącznie jednak odnieśliśmy 20 zwycięstw. Do tego dochodzi jeszcze 14 spotkań w drodze po Akademickie Mistrzostwo Polski i tylko 1 porażka. Co daje łączny bilans 43 meczów, 33 zwycięstw i 10 porażek. Nieźle… ale kto powiedział że nie może być lepiej? Jako ciekawostkę dodamy, że w tym sezonie (nie roku) wygraliśmy 1244 siatkarskie akcje.

H jak Hala – nasza, opolska Stegu Arena. Patrząc na godziny treningowe i meczowe nazywanie jej „domem” wcale nie musi być przesadą… Dokładnej liczby godzin spędzonych pod siatką nie podamy. Nie ulega jednak wątpliwości, że w 2019 roku w Stegu Arenie stoczyliśmy 15 ligowych starć. Na opolskim parkiecie rozegrane zostały również dwa mecze bez udziału UNI, w marcowym turnieju o miejsca 5-8. Pozdrawiamy wszystkich pracowników Stegu Areny, którzy dbają by hala na nasze treningi i mecze zawsze była doskonale przygotowana, a wszystkich kibiców zapraszamy na trybuny!

I jak Internet – czyli bardzo ważne narzędzie komunikacji. Nieustannie zapraszamy do śledzenia naszych profili na Facebooku i Instagramie. W tym roku wystartował także nasz profil na Twitterze, więc i tam możecie szukać UNI. Ważny krok w tym roku wykonał także PZPS zakładając oficjalną stronę 1 Ligi Kobiet, na której coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy statystyk. https://1ligakobiet.volleystation.com/

J jak Jarosław – nie, nie chodzi o imię a oczywiście o nazwę miasta. Właśnie tam rozegraliśmy ostatni mecz w roku 2019, na dodatek mecz bardzo dobry, a przede wszystkim wygrany, więc miłe wspomnienia są jeszcze świeże. Ale przypominamy, że to właśnie z ekipą z Jarosławia UNI stoczyło bój o akademickie mistrzostwo. Jednak nie wszystkie wspomnienia z tym miastem w 2019 roku są tak miłe, bo przecież to właśnie jarosławianki jako pierwsze w tym sezonie pokonały UNI. Tak beniaminek 1 ligi musiał się znaleźć w podsumowaniu.

K jak Kibice – bo siatkówka bez kibiców byłaby bez sensu. Dlatego dziękujemy za cały rok wsparcia, dopingu zarówno w naszej hali, jak i na wyjazdach. Opolanki wsparcie miały niemal w całej Polsce od Torunia po Rzeszów. Za każde ciepłe słowo i konstruktywną krytykę dziękujemy i mamy nadzieję że będziecie i w 2020, bo inaczej to naprawdę nie miałoby sensu.

L jak Leon – tak, tak ten Leon, Wilfredo. Być może nie bezpośrednio związany z naszym klubem, ale bez wątpienia z siatkarskim środowiskiem Opola. Wszak to właśnie w naszym mieście, w naszej domowej hali Wilfredo Leon zadebiutował, w lipcu tego roku, w biało-czerwonych barwach… a potem przyszły sukcesy. Oby kolejny rok był jeszcze lepszy!

M jak Młodzież – oczywiście nie mogło tu zabraknąć naszej Akademii, która w 2019 roku zdominowała rywalizację w województwie, wśród kadetek i młodziczek. Do tego dochodzi również udział w turniejach ¼ finału Mistrzostw Polski. Wszystkie sukcesy niesposób wymienić, a powodów do dumy nasze młode siatkarki dostarczają mnóstwo.

N jak Nations League – podobnie jak w przypadku Leona, Siatkarska Liga Narodów to temat niezupełnie związany z UNI, choć nasza młodzież brała czynny udział przy organizacji zawodów. Nie ulega wątpliwości, że turniej był największym siatkarskim wydarzeniem roku na Opolszczyźnie. Reprezentacje Polski, Włoch, Niemiec i Tajlandii przez trzy dni cieszyły oczy kibiców. Oby kolejne lata również przyniosły takie wydarzenia.

O jak Opole – to powód do dumy móc reprezentować Stolicę Polskiej Piosenki na siatkarskich boiskach w całej Polsce, w rozgrywkach ligowych i akademickich. Miasto było bardzo ważnym partnerem naszego zespołu w 2019 roku. Dziękujemy!

P jak Play-off – w marcu po raz pierwszy w historii klubu UNI rywalizowało w pierwszoligowych play-offach, przygoda była dość krótka, ale nic to. W tym sezonie wykonaliśmy kilka bardzo dużych kroków by i na początku przyszłego roku cieszyć się grą w tej fazie, bo solidny play-off okraszony zwycięstwami wciąż jest naszym marzeniem i celem.

R jak Radość – najpiękniejsze uczucie po sportowej rywalizacji. Powodów do radości w 2019 roku nie brakowało, choć mamy nadzieję, że w nadchodzącym będzie ich jeszcze więcej.

S jak Sponsor – tak to w dzisiejszym sporcie bywa, że bez wsparcia sponsorów trudno o wyniki. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w kończącym się roku.

T jak Tarnów – zdecydowanie największa sportowa zmora 2019 roku. Łącznie w ostatnich 12 miesiącach przegraliśmy aż 4 mecze z zespołem z tego miasta, w tym te najważniejsze – w play-offach. Na szczęście w listopadzie udało się przełamać tę fatalną serię, wygrywając 3:1 i teraz już Wilczyce nie boją się nikogo!

U jak Uniwersytet Opolski – nieustannie instytucja bliska naszym sercom. Ciągłe wsparcie uczelni na wielu płaszczyznach, współpraca z Samorządem Studenckim i uniwersyteckimi mediami są znakiem rozpoznawczym opolskiej siatkówki. Uniwersytet dla wielu naszych siatkarek stał się także miejscem zdobywania wiedzy. Dziękujemy!

V jak Vettori – najlepsze zostawiamy na koniec więc przyszła pora na naszego trenera, który właśnie kończy pierwszy pełny, kalendarzowy rok pracy w Opolu. Wielki pasjonat siatkówki, pod którego wodzą ekipa UNI zajęła 5 miejsce w lidze i odniosła sukces w AMP-ach. Jedziemy dalej!

W jak Wilczyce – to właśnie w 2019 roku pojawił się nasz przydomek i przyjął się na tyle dobrze, że w tym sezonie znalazł swoje odzwierciedlenie na meczowych koszulkach. Wilk symbolizuje wytrwałość, lojalność i niezłomność – tak, zdecydowanie ten przydomek pasuje do UNI!

Z jak Zakład Komunalny – w rodzinie UNI Opole od początku sezonu. Dziękujemy za wsparcie! Wspólnie kończymy rok 2019 i co jeszcze ważniejsze wspólnie wejdziemy w nowy, 2020 rok. Nim jednak nasza wielka siatkarska rodzina walczyć będzie o kolejne zwycięstwa pozostaje nam jeszcze, bardzo ważne dziś…

Ż jak Życzenia – w Nowym Roku wszystkim, także sobie, życzymy przede wszystkim zdrowia. Ponadto wilczej wytrwałości, wielu powodów do radości, siatkarskich pozytywnych emocji, lojalnych i życzliwych ludzi wokół. Sobie życzymy także byśmy mogli cieszyć naszych kibiców dobrą grą i sukcesami. Wszystkiego najlepszego!

Przypominamy, że rok 2020 rozpoczniemy meczem u siebie 4 stycznia, o 15:45. Naszym rywalem będzie Galeria Jurajska Częstochowianka. Zapraszamy na trybuny – wstęp niezmiennie wolny!